SKS 137 Delfin

Historia Klubu

Na nowej pływalni osiedla Retkinia Polesie 6 lutego 1976 r. powstało Ognisko TKKF Delfin. Celem stowarzyszenia było propagowanie pływania wśród dzieci i młodzieży przybywających do szybko rozbudowującego się regionu Łodzi. Wspaniale funkcjonująca szkoła nauki pływania i rekreacji pękała w szwach. By zapisać się do którejkolwiek z grup, trzeba było czekać w długiej kolejce.

Założycielami ogniska byli: Bogdan Kruszyna-Kotulski - pierwszy prezes, Krzysztof Moszczyński - wiceprezes, Barbara Moszczyńska - sekretarz, Witold Stasiak - skarbnik, Marek Synder i Ryszard Papiewski - członkowie komisji rewizyjnej, oraz członkowie pierwszego zarządu: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 137 Jadwiga Wudel-Lenartowicz, Bogdan Owczarski, Edward Hatala, Zbigniew Zagalski, Józef Lenartowicz, Roman Zalasik, Halina Gorzela, Irena i Bogumił Banasikowie.

Po kilku latach pracy wyodrębniła się sekcja pływacka SKS 137 Delfin Łódź, w której znalazły się dzieci z grup nauki pływania ogniska. Pierwsze ogólnopolskie sukcesy odnosiła pod kierunkiem trenera Krzysztofa Chelińskiego Joanna Wijas. Później wizytówką klubu był mistrz Polski juniorów Jacek Śmigielski. Medale mistrzostw Polski zdobywały Agata Antczak, Joanna Mikulska i Justyna Doniec.

Największe sukcesy odnotowała jednak Agnieszka Braszkiewicz, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski, która później w barwach AZS Warszawa została wicemistrzynią Europy na krótkiej pływalni na 50 m st. klasycznym. Także jej koleżanki z klasy Anna Draczyńska i Ewa Cieplucha zdobyły wiele medali na mistrzostwach Polski juniorów.

Nie byłoby sukcesów bez znakomitej kadry szkoleniowej, a szczególnie trenerów Bogdana Kruszyny-Kotulskiego, Bogdana Owczarskiego, Krzysztofa Chelińskiego, Włodzimierza Mirnienko i Kazimierza Kostrzewy.

Ich pracę kontynuują szkoleniowcy: Izabela Gutenplan, Monika Rozwadowska, Piotr Kapczyński.

Żródło

Dostęp dnia: 5.06.2016